16 Ağustos 2010 Pazartesi

Bebek sidiği

merhaba
Bebek sidiği benim ilk karışımım (2001de yapmıştım) ismi biraz garip ama bunun sorumlusu isim babası olan Mutlu Gerçek adlı arkadaşım. Kesinlikle pislik yapmak gibi bir amacı yoktu. bebek çünkü biberonda içiliyor (evet bu yolla yanımızda taşıyabiliyoruz)ve sidik dememizin sebebi de renginin sarı oluşu (ve evet biberonu yanımızda taşıyınca sıvı ısınıyor)
genellikle ölçülere pek dikkat etmediğimden karışım göz kararı yapıldı.

oyuncağımız şöyle yapılıyor. Önce bir adet akmina soda alınır kapağı açık olarak bir süre bekletilir ki gazı kaçsın. bu süreci hızlandırmak için kapağı açmadan önce şişeye shaker muamelesi yapılabilir fakat sonra açılışı mutfak lavabosuna doğru yaparsanız ileride karşılaşabileceğim "sayın Haydar Dümen gözüme soda kaçtı sizce hamile kalmış mıyımdır?" şeklinde sorulardan kurtulmuş olurum.
neyse
sonra bu gazı kaçmış soda biberonun 1/3üne kadar doldurulur. biberonun geri kalanı ise 1/3 lemonchello ve 1/3 saké ile tamamlanır ve karışımın içine 2-3 parça limon tuzu atılır.

biberonun kapağı kapatılıp tadına baktığımızda çokça limonlu ve alkol acısı aldığımız bir karışıma sahip olduğumuzu anlıyoruz. bu noktada neden biberon sorusu da cevaplanmış oluyor çünkü normal bir yudum almaya kalksaydık midemiz bize küserdi hatta dudaklarımız hiç de seksi olmayan 333 söyleme denemesi halinde bir süre kitlenebilirdi. biberonun delikleri karışımın dil üstünde ince şeritler halinde yerleşmesini sağlıyor ki başka türlü de sevilebileceğini sanmıyorum bu iksirin.

malzemeleri (özellikle sakéyi) bulmak zor olduğu için pek sık karşılaşabileceğimiz bir varlık değil bebek sidiği ama tadı çok güzel.
puanlamak gerekirse malzemeden 3 (pek kolay değil) yapım zorluğundan 1 (çok kolay) taddan ise 3(hep iiçilmez ama iyi) notları verebilirim.

1 yorum: