12 Eylül 2013 Perşembe

~Su~suz püre!

sayın ve sevgili bişioburlar,
Siz bu satırları okurken biz kahvaltıdan yeni kalkmış olacağız. Biraz kilolu biri olduğumdan sık sık yemek yemeyi düşündüğüm fikrine kapılabilirsiniz. Kapılmayın. Ben yemek hakkında sık ve derin düşünüyor olabilirim, evet, lakin sadece yapmayı düşünüyorum. Göbek denemekten yaĞniE.
Neyse bu sabah kahvaltıda aklıma bu tarif gelmedi aslında. Bu bir kaç aydır uyguladığımız bir püre yöntemi. Hemen anlatmaya geçiyorum ki siz de deneyebilin. Yapması çok kolay.
mallar:
4 Patates
25 ml tereyağı (eh ölçmek istemiyorsanız başparmağınızın ucundan ilk boğuma kadarki mesafenin kübü kadar bir kütle oluyor)
150 ml süt (çay bardağı da olur)
malzemeler:
fırın
patatesi püre yapabileceğimiz bir araç (ben masher kullanıyorum ama sabırlıysanız balyoz veya TIR da kullanabilirsiniz- tabi bundan sonra mutfağa sığan malzemeleri kullanırsanız zamandan tasarruf edersiniz)
içinde patatesi püre yapabileceğiniz bir kap (ben büyük bir cam kase kullanıyorum)

hazırlanış:
patatesler fırına koyulur 180 derecede 1 saat pişirilir. sonra fırından çıkartılıp ah oh sesleriyle kabukları soyulur (elle dahja hızlı oluyor çünkü). Sonra ezeceğimiz kaba alıp tereyağı eklenir ve ezmeye başlanır yağ tamamen eridikten sonra süt eklenir ve bir düre daha ezilir/karıştırılır. Bira paneli balık veya kızarmış etin yanında çok iyi gider diyeceğim ama püre genelde öyle işlere yarar zaten. Bir de İnek Şaban'ın köyden gelme tereyağını çalmak için belki...

bu tarifin normal püreden farkı patatesin pişme işlemi sırasında suyla nişasta veya mineral kaybına uğramaması. Süt yerine rendelenmiş kaşar koyarsanız eşimin bir diğer favorisi olan kabuksuz kumpir elde etmiş oluyorsunuz ki o da olur. o da iyi çocuktur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder